PAF ART / #paf2014

  

Výstavy, instalace, performance a koncerty – v rámci PAF Art prezentujeme aktuální mezinárodní i tuzemské projekty, přičemž s některými umělci spolupracujeme dlouhodobě. Mezinárodní program sekce se odehraje na několika místech Olomouce (Umělecké centrum UP, Galerie U Mloka, Vitrína Deniska, Galerie dé, Divadlo hudby). Vedle jihomaerických instalací a výstav budou výrazným rysem letošní sekce budou performativní aspekty koncertů.

Hosté: Dean Blunt (GBR), Lightning Glove, Kolektiv, Makak, Freddy Ruppert (USA/CZE), galerie PLEVEL, Slowmotiondancer, Viktor Takáč a DJs.Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
David Přílučík: Nejmenší akce
4.–16. 12. 2014 | Galerie U Mloka | výstava

vernisáž & výstava
David Přílučík ve své tvorbě tematizuje vyrovnávání se se ztrátou autenticity v době reprodukovatelnosti obrazu, nezabývá se však tím, co je či není autentické, ale spíše otázkou, jakými prostředky jsou pocity autenticity vyvolávány a co lidé podnikají proto, aby se s ní setkali. Hlavním tématem samostatné video výstavy v Galerii U Mloka je pak ne lidské setkání.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Viktor Takáč: Možná už se to stalo
4. 12. 2014 – 5. 1. 2015 | Vitrína Deniska / výstava
18:00 | ČTVRTEK 4. 12. | Vitrína Deniska / vernisáž

Možná už se to stalo je instalací, která je částí objektu. Tento objekt byl součástí celku a tento celek byl součástí ještě vyššího celku, který uzavíral rámec. K odcizení původnímu objektu a jeho vyššímu celku došlo aktem vystřižení. Byla vystřižena oblast vzhledem k celku zaujímající zcela minimální význam, která se aktem vystřižení stala podstatnou. Pro zbytek celku a vyššího celku, který uzavíral rámec, se však stala ještě podstatnější. Aktem vystřižení se z rámce stal vyšší celek, z vyššího celku celek a z celku rám.

 

+FB event

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Slavnostní zahájení PAF 2014 + vernisáž výstavy Live coding lab

Slavnostní zahájení proběhne v atriu Konviktu u příležitosti vernisáže výstavy Live coding lab a performance Live coding live uskupení Kolektiv. Následovat bude prohlídka dalších letošních instalací a také malé pohoštění v podkrovním prostoru.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Viktor Takáč a Petr Krátký: Kdyby se to právě dělo

performance
Propojené umělecké neduo Viktor Takáč a Petr Krátký využívá apropriaci coby uměleckou strategii. Ta umožňuje tvůrcům vědomě si přivlastnit již existující objekt či dílo toho druhého. Co se stane, když se oba autoři s různým přístupem k tématu apropriace střetnou „face to face" na bitevním poli kinosálu?

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Určite se to stane

prezentace – Viktor Takáč
Viktor Takáč absolvoval ateliér monumentální tvorby a nových médií na AVU. V prezentaci představí svou práci s videoobjekty, tvorbu ve veřejném prostoru a instalace pro galerie. Jeho projekty mají převážně intermediální charakter, často využívají videozáznamy a časosběrný obraz.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Ztracený případ

projekce, r. Roman Štetina, ČR, 2014, 58 min.

Filmová studie detektivního žánru vznikla přestříháním epizod legendárního televizního seriálu Columbo, který se natáčel mezi lety 1968 a 2003. Tento „nový" díl zkoumá hranice mezi filmovou postavou a hercem Peterem Falkem, který ji ztvárňuje.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Ways of Something
4. 12. 2014 – 10. 1. 2015 | Galerie dé | výstava

Kaple Božího Těla | projekce:

pátek 5. 12. | 16:30 & 23:30
sobota 6. 12. | 19:00 & 21:30

Kanonická dokumentární série BBC Ways of Seeing se v 70. letech ptala po jedinečnosti a autentičnosti uměleckých děl a po způsobech, jakými je vnímáme a interpretujeme. Po více než čtyřiceti letech se ze Způsobů vidění staly Způsoby čehosi, modifikované pro potřeby nového, post-internetového věku.

 

+ FB event

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
João Maria Gusmão (PT) & Pedro Paiva (PT): Filmová projekce II

projekce, prezentace – Bruno Marchand
Filmy Joãa Maria Gusmãa a Pedra Paivy jsou prezentované jako prvotní dokumenty o nevysvětlitelných fenoménech a nemístných vědeckých experimentech nebo jako výčty událostí s nepředvídanými, komickými či patetickými vyústěními.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
João Maria Gusmão & Pedro Paiva: Filmová projekce I.

projekce, prezentace – Bruno Marchand
Umělecká praxe Joãa Maria Gusmãa a Pedra Paivy zahrnuje tvorbu 16 a 35mm filmů, fotografií, soch i instalací, ale také optických zařízení, jako je camera obscura. Jejich počínání často ústí v prosté „poeticko-filosofické narativy".

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Dean Blunt (GB), Slowmotiondancer (CZ)

koncert
Londýnský resident, hudebník a vizuální umělec Dean Blunt poprvé vystoupí v České republice v rámci festivalu PAF. Představí velmi ceněnou desku letošního podzimu Black Metal, která vyšla u prestižního vydatelství Rough Trade. Před Deanem Bluntem se koncertně poprvé představí projekt Slowmotiondancer, který měl dosud jen studiovou podobu.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Lightning Glove / Freddy Ruppert

koncert
Dvojkoncert pražské postpunkové kapely Lightning Glove, která kombinuje rytmy soudobé taneční hudby s britským industriálem, a amerického hudebníka žijícího v Praze – Freddyho Ruppperta – produkujícího experimentálně laděnou elektronickou tvorbu.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Makak

koncert
Violoncellistka Kateřina Koutná za doprovodu VJingu výtvarnice Anny Balážové v Olomouci představí ambientní hudební projekt Makak. Zazní songy z první studiové nahrávku Stromy, která v letošním roce vyšla na kazetě.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Vzdálení kořenům
5.–7. 12. 2014 | Bílá nora

výstava
Dvě instalace (Diana Menestrey Schwieger: Překážky, Juan Manuel Ramirez: Mikro) a dvě výstavy (Carlos Acevedo: Loutky, Laura Victoria Delgado: Obrazy) vytvořili kolumbijští umělci, kteří aktuálně žijí mimo svoji domovinu. Všichni ve své tvorbě propojují kořeny s přítomností.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Live coding lab

AV performance + výstava
Ve čtvrtek 4. 12. proběhne vernisáž výstavy Live coding lab a AV performance Live coding live uskupení Kolektiv. Projekce, které budou probíhat ve dnech festivalu, budou zároveň výstavou, jež vzniká propojením jednotlivých projekcí a přítomných návštěvníků.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Zakončení PAF 2014

Během slavnostního zakončení 13. ročníku Přehlídky animovaného filmu bude na základě výroku mezinárodní poroty vyhlášen letošní vítěz soutěže Jiné vize. Udělena bude rovněž cena diváků, o jejímž vítězi můžete hlasovat po celou dobu festivalu v Galerii Podkroví.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Kolektiv

workshop
Zapojte se se svým kódem. V průběhu festivalu je kódovací laboratoř otevřena dalším účastníkům s vlastním laptopem a zvukovým či obrazovým kódem v softwaru dle vlastního výběru. Doporučené jazyky: SuperCollider, PureData, Fluxus, VVVV, Quartz Composer.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Kolektiv: Live coding live

AV performance
Po dobu konání festivalu Kolektiv obsadí prostor atria Konviktu laboratoří živého kódování. Po zahajovacím koncertě bude v průběhu festivalu dále rozvíjet a upravovat nonstop běžící zvukové a obrazové kódy ve formě otevřené síťové instalace, workshopu a laboratoře. Proběhnou příležitostné sessions, dílny nebo laboratorní experimenty.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Aktivity PAFu v roce 2019 podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kinematografie, Statutární město Olomouc a Olomoucký kraj a Praha 7.

Více v sekci Partneři