Aport animace #paf2015

 

Aport animace nabízí prezentace nových filmů, animací, audiovizuálních děl a hraničních projektů souvisejících s klasickou kinematografií. Sekce je i produkčním zázemím pro právě vznikající animované filmy, vizualizace, počítačové hry, užitý design, grafické koncepty, které jsou v různých fázích realizace. Představí se i nejnovější přírůstky v Edici PAF.

Hosté:Matyáš Trnka (CZ), Katarína Gatialová (SK), Vladimír Kudělka (CZ), Miloš Henkrich (CZ) ad.

 
 


Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Zahrada

projekce

Dětská kniha Zahrada (1962) je se jménem Jiřího Trnky spjata stejně neodmyslitelně jako filmy Sen noci svatojánské nebo Ruka. V letech 1974–1977 vznikl na její motivy v režii Břetislava Pojara stejnojmenný pětidílný seriál, který podmanivě rozpohyboval Trnkův kouzelný svět za rezavou brankou.

r. Břetislav Pojar | n. Jiří Trnka | CS | 1974–1977 | 75 min.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Trnkova Zahrada 2

prezentace -– Matyáš Trnka

Mladý tvůrce Matyáš Trnka se na Přehlídce animovaného filmu představil předloni hned ve dvou polohách: coby autor interaktivního komiksu Malý Alenáš a také jako jeden z deseti autorů vybraných do soutěžní sekce Jiné vize. Tentokrát nabídne pohled do zákoutí Zahrady 2, interaktivního hřiště na motivy slavné knihy svého dědečka.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Dark Train

prezentace – Paperash

Ti, kteří pravidelně sledují dění ve světě videoher, jistě již dychtivě očekávají brzké vydání tohoto titulu. Unikátní výtvarné zpracování této počítačové hry i její herní princip, který klade požadavky na představivost a kreativitu, uvedou autoři ze studia Paperash – Vojtěch Vaněk, Dominik Jícha a Kateřina Kynclová.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Rememoried

prezentace – Hangonit

Vstoupit do virtuálního prostoru počítačové hry Rememoried je jako propadnout se do snu a oprostit se od zákonitostí reality. Vladimír Kudělka, tvůrce tohoto surrealistického díla, zavede návštěvníky do vizuálně opojného světa, který v souladu se snovou logikou podléhá neustálým proměnám.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Other Inside

prezentace - Vicious Mime

Tvůrci z olomouckého týmu Vicious Mime v současnosti pracují na počítačové hře Other Inside a návštěvníkům Přehlídky animovaného filmu ukážou dosavadní výsledek své práce: hru, v jejímž jádru stojí princip průběžného formování příběhu i hlavní postavy, jíž je mim, putující krajinou vlastního podvědomí.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Edice PAF: #kg #mm net art

prezentace - Katarína Gatialová

V listopadu PAF uvedl do distribuce v rámci Edice PAF první českou ucelenou antologii věnovanou internetovému umění. Publikaci #mm net art – internetové umění ve virtuálním a fyzickém prostoru prezentace formou kritické performativní recenze představí kurátorka, grafická designérka, příležitostná kodérka a vedoucí oddělení digitalizace a nových médií Národního muzea, Katarína Gatialová.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Chlapec a svět

projekce

Před dvěma lety vytvořil brazilský filmař Alê Abreu snímek Chlapec a svět, v němž vypráví příběh hocha, který se vydá z rodné vesnice do velkoměsta hledat svého otce. Silný výtvarný rukopis, který střídá radostné, jakoby neškolené tahy pastelkami s pop-artovou fotokoláží, cit pro obrazovou metaforu a naléhavé téma z filmu záhy učinily klasiku brazilské animace.

 r. Alê Abreu | 2014 | 80 min.

Projekce proběhla v rámci aktivit projektu Festivaly živého kina.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Píseň moře

projekce

V roce 2008 představil irský režisér Tomm Moore návštěvníkům Přehlídky animovaného filmu svůj tehdy ještě nedokončený film Brendan a tajemství Kellsu. Dnes už je na světě jeho další snímek, Píseň moře, a s ním opět i unikátní poetika dechberoucích obrazů a příběhů keltského bájesloví. Je-li první Moorův film smaragdem, pak Píseň moře je safírem na koruně irské animace.

r. Tomm Moore | IR | 2013 | 94 min.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
SK Young and Fresh

projekce

Slovenská filmová společnost BFILM připravila pro Přehlídku animovaného filmu výběr pěti krátkometrážních filmů, který sice není vyčerpávajícím průřezem současné slovenské animace, nicméně o ní podává jistou zprávu – povýtce dobrou a zajímavou, mimo jiné silným zastoupením ženského autorsko-animátorského elementu.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Malí animátoři
14:00 | NEDĚLE 6. 12. |

workshop

Animační workshop, během něhož si děti vyzkouší práci s plastelínovými loutkami vlastní výroby. Malí animátoři spolu s lektorkou Pavlou Baštanovou vymyslí krátký příběh, který naanimují pomocí stop motion (pookénkové) animace. Výsledný krátký ozvučený animovaný film pošleme e-mailem rodičům.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Animáčky 2

 projekce

Druhá edice Animáčků představuje výběr jedenácti animovaných filmů pro děti, které vytvořili studenti a absolventi filmových a uměleckých škol ( FMK UTB, FAMU). V krátkých příbězích, unikátních svým zpracováním, ožívá babiččina kuchyně, děti nachází tajemnou kost, dostaneme se mezi skauty i staré indiány a dozvíme se, jak vzniklo pivo.

r. různí | CZ | 2015 | 56 min.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Filmový dobrodruh Karel Zeman

 projekce úvod – Tomáš Hodan, Ondřej Beránek

Dokument Filmový dobrodruh Karel Zeman přibližuje život a tvorbu jednoho ze světově nejproslulejších českých filmařů. Terry Gilliam, Tim Burton, Koji Yamamura a další hovoří o své inspiraci Zemanovými filmy. Herci, kteří měli možnost s Karlem Zemanem spolupracovat, přibližují jeho výraznou osobnost a tvůrčí postupy. Dokument obsahuje řadu filmových ukázek a archivních záběrů.

r. Tomáš Hodan | CZ | 2015 | 102′ |

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
AniPromítačka: MOME Budapešť

projekce, úvod – Eliška Děcká

Letošní pásma představí tvorbu animačních škol MOME Budapešť z Maďarska a Turky Arts Academy z Finska. Obě školy posbíraly v posledních letech mnoho festivalových cen nejen ve studentských kategoriích a patří mezi nejprogresivnější místa, kde lze v současnosti v Evropě autorskou animaci studovat. Také letos budou výběry z těchto zahraničních škol pečlivě namíchány s animacemi studentů FAMU a UMPRUM v Praze a UTB ve Zlíně.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Srdce věže

prezentace

Malý chlapec Riki získá drahokam, s jehož pomocí chce zachránit svoji maminku. Potkává dívku Emu, která jej zavede do fantastické země Goluta, v níž je drahokamu rovněž zapotřebí, neboť nic jiného ji nedokáže ochránit před zlým uzurpátorem. Podrobnější dějové zákruty svého právě vznikajícího filmu i jeho produkční strategii poodhalí Peter Budinský.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Shirley: Vize reality

film

Snímek Shirley: Vize reality natočil rakouský experimentální filmař Gustav Deutsch. Inspirací mu bylo třináct obrazů slavného realistického malíře Edwarda Hoppera. V precizně komponovaných záběrech tento minimalistický film zachycuje herečku, která reflektuje události amerických dějin třicátých až 60. let minulého století.

r. Gustav Deutsch | Rakousko | 2013 | 92 min.

Projekce proběhla v rámci aktivit projektu Festivaly živého kina.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Ku! Kin-dza-dza

projekce

Satirický snímek Ku! Kin-dza-dza je prvním animovaným filmem ruského režiséra Georgije Daněliji – vrací se v něm ke své starší látce z osmdesátých let. Na ulici noční Moskvy se potkává škrobený violoncellista s mladým povalečem. Vzápětí jsou teleportováni na neznámou planetu. Když se snaží dostat zpátky domů, ocitají se v nesčetných absurdních situacích.

r. Georgij Danělija | RU | 2013 | 100 min.

Projekce proběhla v rámci aktivit projektu Festivaly živého kina.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Alexander Campaz (CO/US): PAF Fashion

workshop

Workshop s brooklynským módním návrhářem Alexandrem Campazem, během něhož přiblíží postup své kreativní práce. Typickým rysem Campazovy tvorby je užití recyklovaných a organických materiálů, kombinace barevných klínů a fragmentů látek nebo celoplošný potisk. V současnosti rozvíjí řadu triček, mikin a pelerín.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Až po uši v mechu

prezentace – Eva Kameníková, Filip Pošivač

Detailně vyšperkovaná prostředí, čistá výtvarná a animátorská práce s loutkami, počítačová postprodukce a hlavně imaginace. To jsou stěžejní prvky půvabného filmu Až po uši v mechu. Filip Pošivač a Barbora Valecká se podělí o zkušenosti s jeho realizací, promítnou ukázky a zasadí jej do kontextu svých dalších kreativních aktivit.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Cafard

projekce

Na prahu první světové války vyhrává Belgičan Jean Mordant světový pohár v zápase těžké váhy. V ten stejný okamžik je v jeho domovském Ostende znásilněna jeho dcera Mimi skupinou německých vojáků. Z touhy po pomstě se Jean zapíše do řad ozbrojené divize a začíná jeho trudná odysea v historickém retro CGI filmu Jana Bultheela Cafard.

r. Jan Bultheel | BE, FR, NL | 2015 | 92 min

Projekce proběhla v rámci aktivit projektu Festivaly živého kina.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
AniPromítačka: Turku Arts Academy

projekce

Dvě projekční pásma s názvem AniPromítačka nabídnou srovnání zahraniční studentské animované tvorby a toho, co vzniká na českých uměleckých vysokých školách. MOME Budapešť i Turku Arts Academy si velmi zakládají na podpoře a rozvoji silného individuálního autorství svých animátorů. Přesvědčte se sami, nakolik jsou filmy studentů těchto renomovaných škol různorodé a osobité pásma.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Blue Daisy (GB)

koncert

Kwesi Darko, známý jako Blue Daisy, je anglický producent a rapper. Jeho hudba se pohybuje na hranici hip-hopu, ambientu, rocku a blues. Zatím poslední album, Darker Than Blue, je zvukově velmi osobité právě díky Kwesiho práci s akustickými nahrávkami bicích, kytar a smyčcových nástrojů v kombinaci se špinavým analogovým procesingem. Nepřekvapí proto, že ho vydal legendární label R&S Records.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Aktivity PAFu v roce 2019 podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kinematografie, Statutární město Olomouc a Olomoucký kraj a Praha 7.

Více v sekci Partneři