pjoni&ink midget2

Edice PAF ve spolupráci s labely Exitab a f341 vydávájí 20. dubna očekávánou první desku slovenské dvojice Ink Midget a Pjoni. Bezejmenný debut vyjde ve třech distribučních formátech.

pěchouček_paf_novinka2011

Vizuální umělec Michal Pěchouček otevře v úterý 15. března svou dosud nejrozsáhlejší výstavu nazvanou Hodiny v umění (Dům U Kamenného zvonu, Praha). Koncepce výstavy je složena ze dvou částí, dvou hodin, věnovaných metodě filmogramu a tématu večerky. Hosté výstavy Pavel Švec a Viktor Takáč.

01paf

Andy Fehu dokončil dokument o loňském PAFu, na který se můžete nyní podívat.

 

 

IMG_0658

nový rok, bude zase i PAF 

paf_end

9. ročník Přehlídky animovaného filmu (PAF) skončil. Během čtyř festivalových dnů měli diváci možnost zhlédnout 172 snímků v 54 programových blocích. Hlavním hostem a PAF Kultem letošního ročníku se stal britský režisér Peter Greenaway, který převzal cenu festivalu za celoživotní přínos v oboru umění pohyblivého obrazu. V rámci sekce Živá animace: Barevná hudba se poprvé před českým publikem představil i jeden z nejvýznamnějších současných audiovizuálních umělců Carsten Nicolai aka Alva Noto. Další význačnou událostí letošního PAFu bylo uvedení světové premiéry galerijního videa Soft Palate rakouského experimentátora Martina Arnolda, jenž dal přednost olomouckému publiku před festivaly v Berlíně či Rotterdamu.

baroko10

PAF doporučuje velkolepou výstavu Olomoucké baroko, která se odehrává v Arcidiecézním muzeu Olomouc, Muzeu moderního umění a Vlastivědném muzeu.

pafART

V Olomouci poprvé proběhne přehlídka současného vizuálního umění v rámci festivalu PAF. Mezi zastoupenými umělci bude  Pavla Sceranková (SK), Jiří Thýn (CZ), Matúš Vizár (SK), Aaron Meyers (US), Martin Búřil a Zdeněk Durdil (CZ), Jan Šrámek (CZ), Anežka Hošková (CZ), Matěj Smetana (CZ). Výstavy a instalace proběhnou na Konviktu, v Galerii U Mloka a v prostoru 36.

proud004

PAF připravil nejintenzivnější festivalový program pro poslední městské olomoucké kino METROPOL. Vystoupí zde Peter Greenaway, Carsten Niclolai aka Alva Noto, Malá čarodějnice, Mikeš ad. Křesla nanejvýš pro 540 lidí na každé představení.

PAF_znelka

Letošní znělka festivalu ze studia Fiume, v nejlepším rozlišení ZDE

 

bezzdroj

Martin Búřil bude v prostorách Konviktu instalovat společné dílo se Zdeňkem Durdilem. Jedná se o tzv. bezzdrojové animace, které vznikly při práci na náročných animacích, původně knižních ilustracích Zdeňka Sklenáře k legendě o Opičím králi.

 

kino

Od 8. do 14. května 2011 bude PAF každý den prezentovat program na různých místech v New Yorku. Podrobnosti brzy doplníme.

110227000400_1

Soutežní výběr Jiné vize 2010 bude formou "menu" na měsíc od 1. 3. 2011 k vidění v brněnském Café Tungsram. Projekt ve spolupráci s mediabaze.cz.

obchod

Rozšířili jsme a znovu otevřeli obchod, více informací naleznete zde. Koupit si můžete Mikeše, Kubelku, Pěchoučka, ostrovy, barvy, plakáty i národy.

matěj smetana

Festival PAF ve spolupráci s galerií 36 a Galerií U Mloka připravil výstavu Matěje Smetany (do 1. 1. 2011) a Anežky Hoškové (do 27. 1. 2011). Zvema na olomoucké výstaviště v parku i do Lafayettovy ulice.

d_mozny

Vítězem soutěžní sekce Jiné vize se stal snímek Rahova brněnského umělce Davida Možného. Tříčlenná mezinárodní porota ocenila jeho vynikající konceptuální a technické pojetí, v obraze i zvuku. Film dle poroty poskytuje vnitřní pohled na architekturu a konstrukční prvky, které ilustrují zranitelnost původně prefabrikovaného životního prostoru. Ukazuje myšlenku dystopie hravou cestou, nikoli depresivně. Rahova se stala rovněž držitelem Ceny diváků.

TV_portret

V rámci příprav festivalu filmové animace jsme přichystali rozhovory s několika umělci, jejichž odpovědi budeme postupně zveřejňovat. Mezi oslovenými byl Peter Greenaway, Martin Arnold, Carsten Nicolai, Aaron Meyers, Georgij Bagdasarov. Začínáme s Tomášem Vaňkem.   

 artmap_n

Jediná mapa umění v České republice odprezentuje během festivalového dění v Olomouci své znělky do kin, na kterých spolupracují Josef Bolf, Michal Pěchouček, Pavel Švec, Viktor Takáč a další.

ostrov-tapeta

UTAJENÉ OSTROVY ČESKÉ, lektoři a animátoři: Anna Pankiewicz (PL) Marcin Kaproń (PL). V duchu náplně letošní sekce OSTROVY ANIMACE, která se zaměří na kontroverzní či choulostivé otázky dotýkající se problematiky jedince, společnosti a národa, se ponese i workshop polských animátorů.

vize10_dort

Letošní kurátorka soutěžě Sylva Poláková vybírala z téměř osmdesáti filmů a videí, přičemž desítku finalistů rozdělila do tří sekci. V porotě během PAFu zasedne americký filmař a galerista Pip Chodorov, vedoucí vídeňského sixpackfilm Brigitta Burger-Utzer a slovenský filmový teoretik a šéfredaktor časopisu Kino-Ikon Martin Kaňuch. Hlavní cena bude od firmy Adobe.

slabikar

V rámci PAFu bude poprvé v Olomouci uveden jedinečný multimediální a hravý projekt DYS umělkyně Aleny Kupčíkové, který zkoumá svět z perspektivy dyslektiků a dysgrafiků, přičemž efektivně využívá animaci, video i fotografie.

Strana 21 z 24
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Aktivity PAFu v roce 2018 podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kinematografie, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj a International Visegrad Fund.

Více v sekci Partneři