m_mazanec_web

V pražském Centru současného umění DOX proběhla prezentace festivalu PAF a soutěže Jiné vize.

_paf-logo

Vydání Dobrého rána s Českou televizí bylo v úterý 15.12. věnováno animovanému filmu, pozvánku do diskuse za organizátory PAFu přijala dramaturgyně Kateřina Surmanová.

vize

Z deseti audiovizuálních děl, která byla po celou dobu konání PAFu k vidění v podkrovní galerii UC UP Konvikt, vybrala porota ve složení Ivan Ladislav Galeta, Mia Makela a Martin Arnold své favority.

proud

Osmý ročník Přehlídky animovaného filmu Olomouc je již od včerejška v plném proudu. Na slavnostním zahájení přehlídky v Atriu UC UP Konvikt návštěvníky přivítali jak dramaturgové jednotlivých sekcí, tak ředitel přehlídky Alexandr Jančík.

_paf-logo

Na následujících odkazech máte možnost zhlédnout a poslechnout si rozhovory s organizátory PAFu.

toybox

Druhým prosincovým dnem neoficiálně začal 8. ročník Přehlídky animovaného filmu Olomouc 2009. Ve výstavních prostorách Galerie U Mloka na vernisáži nazvané Two Cups of Tea mohli návštěvníci zhlédnout komiksovou tvorbu pražské výtvarnice a scénografky TOY_BOX.

jine_vize_final

Třetí ročník soutěže filmů a videí na hranici animace a videoartu zná své finalisty. Mezi deseti jmény najdeme jak již osvědčené autory, tak nové a nadějné tvůrce na české scéně.

pechoucek

Umělec Michal Pěchouček, který v rámci předešlých ročníků PAFu představil dvakrát výběr ze současného českého videa, se vrací v programu sekce Aport animace a pokřtí své DVD Pater Noster Video Stories. Jedná se o video-monografii, která je určitým uzavřením několika etap videotvorby tohoto kumštýře.

5filmu

Do oscarového klání o nejlepší animovaný film se letos přihlásilo rekordních dvacet snímků. Čtvrtinu z nich budete mít možnost vidět na letošním PAFu. Jde o snímky Mary a Max (Austrálie), Panika v městečku (Belgie, Francie, Lucembursko), Vzhůru do oblak (USA), Číslo 9 (USA) a The Secret of Kells (Irsko, Francie, Belgie).

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
bonopo

Jedním z reprezentantů současné chorvatské animace bude Simon Bogojević Narath, umělecký ředitel progresivního studia Bonobo se sídlem v Záhřebu, které se zabývá produkcí a distribucí animovaných a experimentálních filmů. Vzniklo v roce 2008, po zániku studia Kenges, které na tomto poli působilo úspěšně téměř deset let.

keltove

Mezi filmy, které letos získaly nominace na Oscary jsou i snímkyTajemství Keltů a Vzhůru do oblak, které byly uvedeny na PAFu 2009.

hrave

V neděli večer proběhlo v divadelním sále UC UP Konvikt slavnostní zakončení PAFu 2009, v jehož průběhu byli odtajněni letošní vítězové soutěže JINÉ VIZE.

zahradnik

V sobotu v 17:00 měli návštěvníci filmového sálu možnost vidět pásmo videofilmů letošního PAF KULTU, chorvatského renesančního umělce a pedagoga Ivana Ladislava Galety.

_paf-logo

Ve 14:00 proběhne ve filmovém sále přednáška rakouské teoretičky zaměřující se na animovaný film, Franzisky Bruckner, která návštěvníky seznámí s postupy a přístupy avantgardistů k animaci.

paf09

V průběhu celého konání PAFu budou mít návštěvníci UC UP Konvikt možnost vidět (a zažít) interaktivní instalaci audiovizuálního tvůrce Martina Blažíčka SWING(1).

mocap

Zatímco v oblasti počítačových her, ve vojenství či vědě je tzv. mocap (Motion Capture) užitečným pomocníkem, v kontextu animovaného filmu vzbuzuje stále rozporuplné reakce a mnozí teoretici (včetně diváků) této technologii nemohou přijít na jméno. Jde skutečně o tak kontroverzní záležitost?

vj

Snaha popsat a pomyslně separovat vizuální kontext klubové scény bude ambicí letošního „doprovodného programu" v rámci Živé animace. Na programu bude několik koncertů: 1A2V1, Pjoni & Ink Midget + tvprodukt, Kazety a Like She. Proběhne i první pokus o VJské fórum, které se uskuteční v pravé poledne během festivalové neděle.

kelti

Minulý rok hostil PAF prezentaci mezinárodního projektu s pracovním názvem Brendan and the Secret of Kells, vznikajícího pod produkční a uměleckou supervizí malého, nezávislého irského animačního studia Cartoon Saloon.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
makela

Dalším potvrzeným hostem PAFu je Mia Makela aka SOLU. Finská pedagožka, kurátorka a umělkyně se zaměří na média a tzv. Live Cinema (simultánního vytváření zvuku a obrazu v reálném čase), její tvorba byla mimo jiné charakterizována jako „temné obrazové delirium" a „digitální verze poezie Williama Blakea."

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
kult_galeta

Jedním z hlavních hostů letošní Přehlídky animovaného filmu bude chorvatský filmař, performer, experimentátor a pedagog Ivan Ladislav Galeta. Ačkoliv je Galetovo jméno v tuzemském kontextu poměrně neznámé, jde o jednu z nejzásadnějších postav historie animace a filmového umění vůbec, o čemž mimo jiné svědčí umístění jeho děl v prestižních kulturních institucích jakými jsou například centrum Pompidou v Paříži, ve kterém má Galeta pět filmů.

Strana 19 z 20
 

Aktuálně

BŮH TĚ MILUJE: VITRÍNA DENISKA V GALERII KONTEXT

V úterý 16. května 2017 v 17:30 proběhla v Brně ve spolupráci s Vitrínou Deniskou a brněnskou galerií KonText (TIC) vernisáž výstavy olomouckého umělce Radima Měsíce. 

PAF NA KONCI LÉTA BUDE

4. hudební bienále v Ostopovicích u Brna proběhne v sobotu 2. září 2017. Pořádá Přehlídka filmové animace a současného umění PAF Olomouc.

 

29. 5. 2017: Italští konceptualisté v Olomouci

Závěr května se v Olomouci nese ve znamení italského konceptuálního umění. Skupina čtyř umělců pod záštitou radikálního českého konceptualisty a pedagoga Vladimíra Havlíka představí třetí modifikaci rozsáhlého projektu Dialogos, již se rozhodli rozvrstvit mezi bělostnou white-cube Galerie Caesar a pafem koprodukovaný nezávislý prostor Vitrína Deniska

Podpořte vznik nového kulturního centra v Olomouci

Na Dolním náměstí v centru Olomouce vzniká nový kulturní projekt Dolní vám., který bude v budoucnu zahrnovat divadlo, kavárnu a galerii. Realizaci projektu lze podpořit v rámci kampaně na HITHIT.cz

PAF V ÚSTÍ NAD LABEM

Ve čtvrtek 4. května 2017 uvedl Veřejný sál Hraničář komponovaný program PAFu. Hostem večerního programu byl kurátor a teoretik umění Karel Císař.

EDICE PAF: K TVAROZPYTU MONTÁŽNÍCH STRUKTUR

V Edici PAF vyšel sborník tvůrčí skupiny Tvarozpytců. 

Zach Reini U Mloka

V olomoucké galerii U Mloka proběhla výstava Tilt Shift denverského umělce Zacha Reiniho pod kuratelou Marie Meixnerové. Vernisáž výstavy se uskutečnila v pondělí 3. dubna 2017 v 18:00.

Jubilejní Jiné vize v Brně

V pondělí 3. dubna proběhne ve 20:00 projekce soutěžního pásma Jiné vize CZ 2016 v brněnském kině Art. Výběr deseti audiovizuálních děl představí koordinátorka sekce Nela Klajbanová

3. ročník XY o umění z Ústí nad Labem

Ve čtvrtek 20. dubna v Olomouci proběhla kultovní procházka vernisážemi XY 2017 proběhla, která se tentokrát zaměřila na tvorbu umělců z Ústí nad Labem. Podívejte se na fotodokumentaci z této skvělé události. VIDEO BRZY.

Edice PAF: Zvláštní okolnosti

PAF vydal autorskou publikaci Zvláštní okolnosti. Křest knihy Jana Šrámka a Jany Kořínkové, jejímž cílem je upozornit na problematiku plastik z poválečného období mizejících z veřejného prostoru, proběhne ve středu 29. března 2017 v PRAHA / Fórum pro architekturu a média v Brně.

 

PAF – čtyřdenní festival filmové animace a současného umění (každoročně v prosinci v Olomouci)

PAF – celoroční dramaturgická a produkční činnost

PAF – příprava kurátorských výstav, projekcí, workshopů a seminářů v tuzemsku i v zahraničí

PAF – editorská, publikační a nakladatelská činnost

PAF – účast a prezentace na konferencích, sympoziích a festivalech v tuzemsku i v zahraničí

paf-visegrad-rp2

Banner

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Aktivity PAFu v roce 2016 podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kinematografie, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj. Více v sekci Partneři.

Více v sekci Partneři