
Před několika dny jsme zveřejnili deset finalistů soutěže Jiné Vize 2013.
Nyní je čas odhalit jména těch, kteří budou rozhodovat o vítězi.
Soutěž Jiné vize, jediná soutěžní sekce Přehlídky animovaného filmu, mapuje dění na poli pohyblivých obrazů filmu a videa v České republice a snaží se skrze kurátorský výběr o zpřístupňování a otevřenějšímu přijímání současné domácí audiovizuální tvorby, jež se nachází na pomezí výtvarného umění, videoartu a animace. Finální desítka děl je posléze prezentována na akcích PAFu doma i v zahraničí.
Finální desítku děl, která se do soutěže dostanou, každoročně z přihlášených prací volí přizvaný kurátor. Desítka je posléze v prostorách Konviktu jednak instalována v galerijní situaci, jednak promítána sále.
O vítězi soutěže pak rozhoduje tříčlenná mezinárodní porota, letos ve složení:
Takeshi Murata (*1974)
Vizuální umělec a animátor, digitální umělec. Vystudoval Rhode Island School of Design se zaměřením na animaci, video a film. Pracuje s rozličnými animačními technikami – od ručně malovaných filmů přes manipulaci s videokódem až po 3D CG renderování, jeho tvorba je spjata s rozvíjením vlastních technik „elektronické malby"pomocí glitchů a počítačových chyb, stejně jako s klasickou animací citacemi archetypů z dějin kinematografie a animovaného filmu.
Murata vystavoval například v MoMA, New York; Museum of Fine Arts, Houston, Texas; Yerba Buena Center for the Arts, San Francisco, California; Taka Ishii Gallery, Tokyo ad.
Ondřej Jakubec (*1976)
Historik umění, vysokoškolský pedagog, kurátor. Zabývá se architekturou a uměním renesance ve střední Evropě, z hlediska kulturní historie zejména problematikou konfesionality, mecenátu a sepulkrální kultury v období raného novověku.
V letech 2004–2012 pracoval jako kurátor v Muzeu umění Olomouc, kde připravil vedle stále expozice Arcidiecézního muzea Olomouc řadu krátkodobých výstav, zaměřených na prezentaci starého umění a kulturních aspektů raného novověku (např. Olomoucké baroko.
Výtvarná kultura let 1620–1780). Od roku 2008 působí jako odborný asistent Semináře dějin umění Masarykovy univerzity v Brně a v současnosti jako jeho vedoucí.
András Cséfalvay (*1986)
Vizuální umělec, absolvent VŠVU v Bratislavě, prošel Katedrou malby a jiných médií Daniela Fischera a Ateliérem multimediální tvorby Anny Daučíkové.
V roce 2009 obdržel cenu Óskára Čepana pro slovenské výtvarníky do 35 let. Ve své tvorbě, jež na sebe nejčastěji bere podobu videoartu, se zaobírá zejména problematikou technizace a administrativizace přemýšlení a emocí. Vytváří fikce, v nichž zkoumá alternativní podoby přítomnosti i budoucnosti a do nichž se promítá též zájem o hudbu, matematiku a jazyk.
Vítěz soutěže Jiné Vize 2013 bude vyhlášen na slavnostním zakončení 12. Přehlídky animovaného filmu v nedělní podvečer, kdy bude udělena také cena diváků a zvláštní cena poroty.
Hlasovat o svém vlastním vítězi mohou také diváci, a to do uren v podkroví Konviktu po celou dobu festivalu.
ČTVRTEK 5. - NEDĚLE 8. 12.
5.–8. 12. | GP | Jiné vize 2013 | instalace | Jiné vize
PÁTEK 6. 12.
16:00 | KBT | Jiné vize 2013 | projekce za přítomnosti kurátora | Jiné vize
NEDĚLE 8. 12.
19:00 | FS | Zakončení PAF 2013 + vyhlášení vítězů Jiné vize 2013