APORT ANIMACE / #paf2014

 

Cyklus nabízí prezentace nových filmů, animací, audiovizuálních děl a nesnadno zařaditelné hraniční projekty. Současně představuje produkční zázemí pro právě vznikající animované filmy, vizualizace, užitý design, grafické koncepty, které jsou v různých fázích realizace, a mimo jiné pomáhá jejich zviditelnění.

Vedle nováčků se objevují i zkušení tvůrci s novými vizemi: animace – Pavel Ryška, Pavel Klusák a Karel Veselý; post-internet – Ways of Something, galerie PLEVEL, Nicholas O'Brien (USA); magazíny a festivaly – Homo Felix, Kinečko, B16.Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Kinečko: Řezy experimentem

projekce, prezentace
Slovenský dvouměsíčník Kinečko se věnuje rozšiřování souvislostí a prohlubování vnímavosti při setkání s filmovým dílem. Součástí tohoto úsilí jsou i filmy v podobě DVD příloh. Prezentace časopisu bude doplněna pásmem krátkých experimentálních snímků jedné z těchto kompilací.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Legenda o Galerii PLEVEL

prezentace
V první části přednášky bude představena nejen Galerie PLEVEL, ale také realizované výstavy a zejména umělci, kteří byli pro kurátory nejzásadnější. Druhá část bude věnována subtilním proudům post-internetu a životům umělců na sociálních sítích.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Brněnský Devětsil: Multimediální přesahy umělecké avangardy

přednáška – Petr Ingerle
Kurátor Petr Ingerle přiblíží filmovou tvorbu coby jednu z oblastí zájmu členů Brněnského Devětsilu. Filmová avantgarda se realizovala zejména v publicistické a kritické činnosti, psaním filmových poetistických scénářů a libret, jež představují zajímavý materiál nejen pro sledování proměn českého filmového myšlení.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
B16: Amatérská animace 2013–2014

projekce, úvod - Miloš Henkrich
Pětapadesátý ročník Brněnské šestnáctky již čtvrtým rokem navazuje na své původní kořeny – společně s krátkými hranými filmy soutěží rovněž (krátké) animované filmy. Všech sedm animovaných snímků z letošního ročníku B16 můžete vidět na PAFu.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Ne vždy vtipný

projekce, přednáška – Nicholas O'Brien (US)
Přednáška Nicholase O'Briena s projekcí vybraných videí, animací a záznamů performancí zpochybní domněnku, že „vtipný" a „humor" jsou zaměnitelná slova. Videa v rámci tohoto promítání jsou nejen zábavná, vtipná a radostná, kladou také důraz na navození empatie vůči divákům.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Česko-japonské pásmo časopisu Homo Felix

projekce, úvod – Eliška Děcká

Letošní dvě pásma Homo Felix představí to nejnovější a nejlepší z domácí animované tvorby studentů a studentek FAMU, VŠUP a UTB ve společnosti pokaždé jiného vybraného zahraničního hosta. V prvním pásmu je jím japonská Tokyo University of Arts, kde mimo jiné působí jako pedagog Koji Yamamura, vítěz respektovaných festivalů (Annecy, Záhřeb či Stuttgart).

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Animáčky 2014

Projekce

Výběr s názvem Animáčky 2014 představí v Olomouci pásmo krátkých animovaných filmů pro děti. Autory snímků vytvořených během posledních šesti let jsou studenti a studentky ateliéru animované tvorby UTB ve Zlíně. Mladí animátoři a animátorky při tvorbě zvolili různé animační techniky. Diváci se tak mohou těšit jednak na filmy klasicky kreslené, na papírkovou animaci, ale také na moderní počítačová kouzla.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):

Projekce a přednáška: Pavel Ryška

Ilustrované vyprávění o Svatopluku Pitrovi (1923–1993), který se jako čtyřicetiletý úspěšný grafik a vyhledávaný výtvarník animovaných filmů rozhodl emigrovat ze socialistického Československa na Západ. Počátkem 60. let objevil v Torontu a později v New Yorku svět, který se zcela vymykal jeho představám o nezávislé tvůrčí práci.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Kapely, které nikdy neexistovaly

přednáška – Pavel Klusák
Hudební publicista Pavel Klusák ve své přednášce s ukázkami přiblíží animované popové skupiny, jejichž zakládání bylo od 60. let lákavým postupem. Ve věku televize byli navíc virtuální hitmakeři široce distribuovatelní nejsdílenějším společným kanálem.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
B16: Aport amatér

projekce, úvod – Miloš Henkrich
Ve spolupráci s festivalem Brněnská šestnáctka vznikl miniaturní dvojportrét Romana Skalického a Pavla Lukavského, pozoruhodných animátorů obývajících panteon českých amatérských tvůrců.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Homo Felix: Česko-kanadské pásmo časopisu

prezentace 

Mezinárodní časopis Homo Felix Journal se věnuje aktuální autorské animované tvorbě střední a východní Evropy ve světovém kontextu. Druhé letošní pásmo se zaměří na srovnání českých studentských snímků s tvorbou kanadské Concordia University v Montrealu.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Velká cena Plochého vršku

projekce, r. Ivo Caprino, NO, 1975, 88 min
Loutkový snímek Velká cena Plochého vršku drží nejedno prvenství: jde o první norský celovečerní animovaný film a v zemi fjordů je i nejnavštěvovanější. Ve světě pak patří mezi nejznámější zástupce norské kinematografie. Nyní si tento nápaditý příběh, ve kterém nechybí akce, vtip ani rázovité postavičky, připíše i první uvedení na PAFu.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Japonsko – království robotů

přednáška: Karel Veselý

V přednášce vycházející z jeho chystané knihy o japonské vizuální kultuře provede publicista Karel Veselý zájemce dějinami robotů země vycházejícího slunce (fiktivních i reálných) od Astroboye přes Gundam až po Asima. Odpověď na otázku proč Japonci tak milují umělé bytosti, budeme hledat v ukázkách z manga komiksů, animovaných seriálů i hraných filmů.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Aktivity PAFu v roce 2019 podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kinematografie, Statutární město Olomouc a Olomoucký kraj a Praha 7.

Více v sekci Partneři