Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Slavnostní zahájení PAF 2013 + vernisáž Slepá láska

Slavnostní zahájení + vernisáž

Slavnostní zahájení proběhne v atriu Konviktu u příležitosti vernisáže Slepá láska. Následovat bude prohlídka dalších letošních instalací a také malé pohoštění v podkrovním prostoru.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Co je to animace? B16 – Z Habeše do kosmu

loop

Název bloku, který byl původně uveden v rámci letošního ročníku festivalu Brněnská šestnáctka, odkazuje na tematiku filmů Pejsek Čokl (1936) a Kosmické příběhy (1987). Tyto snímky vymezují časové rozmezí animovaných filmů brněnských amatérských tvůrců prezentovaných v rámci pásma.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Věra Ondrašíková & kolektiv: Nespatřen

performance

Kolektivní autorský projekt Věry Ondrašíkové, zpěvačky Johany Švarcové a programátorů Michala Rydla a Michala Cába. Pohyb, zvuk a projekce v nejtěsnější spolupráci, „příběh odehrávající se v krajinách viděných a slyšených."

 
Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Edice PAF: Křehké kino

Prezentace + projekce

Prezentace jednoho z aktuálních publikačních počinů PAFu spojená s tematicky spřízněnou videoprojekcí. Křehké kino se vztahuje ke stejnojmennému kurátorskému cyklu Martina Mazance v brněnské Galerii mladých. Svým důrazem na tematické studie a rozhovory však přesahuje očekávání běžně kladená na výstavní katalogy.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Lunchmeat Visuals Workshop

 

Intenizivní workshop VJingu vedený experty z audiovizuální platformy Lunchmeat je pořádán ve spolupráci s výzkumným projektem FAMU - mediabaze.cz. Výstupy a praktické pokusy budou představeny v rámci sobotního večerního programu.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Pohádky Terezy Damcové #1

Workshop Terezy Dancové

Ještě než Tereza Damcová rozprostře před diváky širé obzory svých fantazijních světů, budou se moci návštěvníci PAFu zúčastnit workshopu, ve kterém si pod jejím vedením vyzkouší šití masek. Vše, co budete potřebovat, je pouze jehla, nit a představivost.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Pohádky Terezy Damcové #2

Komentovaná projekce

S lehkostí a hravostí sobě vlastní vytváří Tereza Damcová osobitý svět plný neskutečných krajin a pohádkových bytostí, svět prodchnutý nezkalenou dětskou fantazií. Paleta prostředků, které k tomu používá, pojímá ruční práce, drobné i rozměrné kresby, performance, body art a v neposlední řadě animaci. A skrze ni nechá do tohoto světa nahlédnout i návštěvníky PAFu.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Co je to animace? The Fach & Asendorf Gallery

projekce, loop
Fach & Asendorf je významnou výstavní galerií net artu, mediálního umění, digitálního bláznovství a uspokojení. Věří v elektřinu, bity, rozum, glitch a zvědavost. Galerie Fach & Asendorf je naším partnerem a pro PAF 2013 kurátorsky připravila blok videí rozličných digitálních umělců.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Edice PAF: Studio

Prezentace – Michal Pěchouček

Prezentace a následný křest obrazového katalogu tvorby jednoho z nejvýraznějších českých vizuálních umělců Michala Pěchoučka za osobní přítomnosti tvůrce. „Nesentimentální retrospektiva", obsahující také teoretické texty a studie věnované Pěchoučkově tvorbě, vyšla letos pod názvem Studio v Edici PAF.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Shitstorm on Newborn

Online Performance | Ole Fach & Kim Asendorf (DE), 2013
Berlínští digitální umělci a provozovatelé naší partnerské internetové galerie Fach & Asendorf Gallery (http://fa-g.org) Kim Asendorf a Ole Fach exkluzivně pro PAF provedou původní a značně provokativní performanci na Facebooku. Obrazovky jejich laptopů budou v reálném čase promítány v podkroví Konviktu.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
DJ set tvprodukt vs. emil gorgonzola & VJ set

AV performance

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Lesokraj

Prezentace

Rodinný animovaný projekt Lesokraj Lou a Kuby Sanitrákových v sobě spojuje kouzlo čteného slova a animace. Vydejte se na klidnou cestu krajem, poznejte lesní víly a skřítky a ponořte se do rozpohybovaného příběhu v interaktivní knize plné poezie zdaleka nejen pro děti.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Edice PAF: Genderové stereotypy / Disney: Diváci vrací úder

workshop a přednáška – Pavel Klusák

Po úvodním představení publikace Genderové stereotypy v animované tvorbě Walta Disneyho v rámci Edice PAF bude následovat prezentace Pavla Klusáka s hudebními a audiovizuálními ukázkami. V první části představí písně z disneyovek coby kolující, kolektivně sdílený repertoár. Ve druhé části se zaměří na „plunderfonické" umělce, pro něž byla zásadní korporátní podstata Disneyho dravě distribuované zábavy.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Press Start

Prezentace – Pavel Dobrovský, Bohdan Heblík
Autoři projektu Press Start se ohlédnou za čtyřmi dosud proběhlými večery, jež se zaměřily (nejen) na žánry, historii a současnosti videoher. Nastíní, k jakým závěrům došli, a v krátké, nicméně hutné prezentaci přiblíží propojení animace a videoher.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
StopTrik Festival

Prezentace – Sabina Psuj (PL)

StopTrik je mezinárodní filmový festival orientovaný na stop motion animaci ve všech jejích podobách. Poprvé proběhl ve slovinském Mariboru v srpnu 2011 a hned jeho první ročník zaujal široké publikum z řad profesionálů i obyčejných diváků. Třetí ročník proběhl v září 2013. Zástupci festivalu na letošní Přehlídku animovaného filmu přivážejí prezentaci tohoto unikátního festivalu.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Malý Alenáš

prezentace

Komiks byl vždy originálním průsečíkem umění. Spojoval literaturu s výtvarnem. Scenárista, výtvarník a režisér Matyáš Trnka komiks rozšiřuje o další prvek – interaktivitu. Na letošní PAF přiváží svého Malého Alenáše, interaktivní komiks. Na základě knihy Ivana Vyskočila vznikl projekt, který je zároveň komiksem, audioknihou, obrazovou galerií i hrou.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Homo Felix

projekce, úvod – Eliška Děcká

Homo Felix se ze slovenského časopisu o animaci příští rok promění na mezinárodní anglojazyčné periodikum zaměřující se na animovanou tvorbu (nejen) visegrádských zemí. Společně s PAFem proto připravil kolekci toho nejzajímavějšího, co momentálně v autorské animaci v Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku vzniká, se speciálním zaměřením na (post)studentskou tvorbu.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Tito on Ice

r. Max Andersson, Helena Ahonen | SE | 2013 | 76' | projekce

Maršál Tito se vrací – mumifikovaný a bezpečně uložený v příruční ledničce. Filmový debut švédského komiksového autora Maxe Anderssona je multižánrovým i multináladovým filmem na půli cesty mezi dokumentem a animovaným filmem.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
andras-csefalvay-compsognation

prezentace

Jedním z hostů ze zemí Visegrádské čtyřky bude slovenský vizuální umělec András Cséfalvay, držitel ceny Oskára Čepana za rok 2009. Na PAFu promítne své nejnovější video Compsognation, které představuje završení volného triptichu, tvořeného předchozími díly Lessons in the Vicious Art of M a Getting Pluto.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Café Tungsram Production: Jiří Zykmund, Ztracená srdce, 2013

Projekce

Pohádková dekadentní ferie o známém brněnském kavárníkovi a jeho kočáru, ve kterém putuje se svým pojízdným stanem. V něm nabízí zcela nezvyklý sortiment nápojů a pamlsků, jejichž vedlejší účinky svedou návštevníka až za hranice běžného kunzumního zážitku.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Fiordmoss

Koncert

Fiordmoss je česká kapela, fungující od roku 2008 ve složení Petra Hermanová (zpěv) a Roman Přikryl (hudba). V srpnu Fiordmoss ve spolupráci s norským hudebním producentem Jonem Eirikem Boskou vypustili do světa novou nahrávku nazvanou Siberia.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Ticho de Beige

Koncert

Ticho de Beige je multižánrový one woman projekt Barbory Zelníčkové. Zelníčková vystudovala scénografii na JAMU, mimo jiné také ráda kreslí a maluje, má za sebou například samostatnou výstavu Velká cena klisen v brněnské galerii ART.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
Johnny the Horse

Koncert
Jan Vytiska aka Johnny the Horse (kytara, zpěv) vydal letos v listopadu své první eponymní album, obsahující šest skladeb žánrově zařaditelných do punku či post-punku. Nědělní koncert proběhne v rámci závěrečné after party již tradičně v klubu Vertigo naproti Konviktu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Aktivity PAFu v roce 2018 podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kinematografie, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj a International Visegrad Fund.

Více v sekci Partneři